Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich naszych mężczyzn drobną, słodką niespodziankę.
Życzymy WAM śmiałości w dążeniu do własnych celów, odwagi w kroczeniu swoją drogą i wytrwałości w każdym działaniu.
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich naszych mężczyzn drobną, słodką niespodziankę.
Życzymy WAM śmiałości w dążeniu do własnych celów, odwagi w kroczeniu swoją drogą i wytrwałości w każdym działaniu.
Absolwent naszej szkoły tegorocznym brązowym medalistą Mistrzostw Polski w duathlonie i Mistrz Polski w kategorii U23
Gratulacje dla Konrada Imianowskiego!
24.09.2021 odbyły się Mistrzostwa Powiatowe w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
Organizatorem zawodów był Zespół Szkół nr 2 w Międzychodzie.
Drużyna Zespołu Szkół nr 2 zajęła zaszczytne III miejsce.
Ogromne gratulacje za wysiłek oraz chęć uczestnictwa
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ).
To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy.
W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 państw kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku.
Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
24 września 2021r. , odrobinę wcześniej niż zwykle, obchodziliśmy w naszej szkole dla II zmiany Europejski Dzień Języków Obcych.
Tego dnia odbyły się na lekcji języka niemieckiego stacje z różnymi zadaniami interaktywnymi, quizami, krzyżówkami z języka i kultury krajów niemieckojęzycznych. Jak powszechnie wiadomo, najlepiej i najdłużej zapamiętujemy to, co sami zrobimy, czego sami doświadczymy. Dlatego tak ważne w procesie nauczania są metody aktywizujące. Metoda stacji, zwana także „podróżą z przygodami”, umożliwiła uczniom zdobywanie wiedzy przez doświadczenie. Uczniowie, pracując w grupach, wykonywali zadania przygotowane przez nauczyciela na stanowiskach (stacjach). Metoda stacji cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, głównie dlatego, że dostarczała im wielu pozytywnych emocji związanych z zabawą i rywalizacją.
Wszyscy się świetnie bawili, co dobrze widać na zdjęciach.
21 września odbyło się ognisko klasy I a, a 23 września - klasy I b. Uczniowie wraz z wychowawczynią i opiekunem spotkali się na polu biwakowym nad Jeziorem Radgoskim. Kiełbaska pieczona samodzielnie smakuje najlepiej. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, nie było czasu na nudę a wszystkim dopisywał bardzo dobry humor. Na koniec uczniowie posprzątali las - jak widać nie wszyscy wiedzą jak zachować sie na łonie natury i zostawiają po sobie śmieci. Uczniowie obu klas dali dobry przykład sprzątając po sobie i innych.
Nowa galeria Ognisko klasa I b została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Ognisko klasa I a została dodana do albumu fotograficznego
17 września 1939 roku Józef Stalin wypełnił wobec Adolfa Hitlera zobowiązanie wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. Ten dzień jest symbolem zbrodniczej współpracy obu dyktatorów przeciw wolnym narodom Europy. W 82 rocznicę tych wydarzeń w powiecie międzychodzkim odbyły się okolicznościowe uroczystości.
Żródło: https://miedzychod.naszemiasto.pl/miedzychod-82-rocznica-sowieckiej-agresji-na-polske-czyli/ar/c1-8458617
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Międzychodzie reprezentowali naszą szkołę w tych uroczystościach.
Klasa II A wzięła udział w 28 AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA - POLSKA.
Mottem przewodnim akcji jest: "MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ".
Uczniowie wraz z opiekunami postanowili posprzątać promenadę wokół jeziora miejskiego w Międzychodzie. Udało nam się zebrać około 15 kg śmieci.
Promenada miejska, która wydaje się na pierwszy rzut oka czysta i zadbana, skrywała mnóstwo szklanych butelek, plastikowych opakowań i puszek. To jest przykry dowód na to, że ktoś nie przeszedł kilka kroków do kosza ( mając go prawie pod nosem) i z premedytacją zaśmiecił tak piękne tereny.
Biorąc udział w tej akcji, mamy nadzieję, że hasło: "MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ" będzie nam towarzysz w czasie każdego sprzątania.
W końcu nie chodzi o to, żeby cały czas sprzątać, ale o to, aby w końcu przestać ŚMIECIĆ!!!!
WIELKIE serce dla uczestników wydarzenia
Fryzjer – to jak mawiają niektórzy – zawód, który wymaga zarówno ogromnej wiedzy technicznej, praktycznej i teoretycznej, ale także zdolności psychologicznych, ogromnej cierpliwości i umiejętności czytania intencji i upodobań klientów. Wszyscy fryzjerzy na całym świecie obchodzą dzisiaj swoje święto.
Wielu z nas uwielbia wizyty w salonach fryzjerskich. Pozwalają na chwilę się odprężyć i zmienić swój wygląd. Nowa fryzura bywa nowym początkiem i pierwszym etapem zmian w życiu. Fryzjerzy nie tylko obcinają włosy, ale też je farbują, modelują, odżywiają – tak żebyśmy wyglądali najlepiej jak się da.
Wielu naszych uczniów i uczennic kształci się właśnie w tym zawodzie. Nasi absolwenci pracują w zakładach fryzjerskich, są ich właścicielami.
Wszystkim przedstawicielom tego zawodu życzymy dziś mnóstwa satysfakcji z pracy, wielu zadowolonych klientów, oryginalnych fryzur i niezapomnianych metamorfoz!
Z przyjemnością informujemy o organizowanej akcji “Kreuj obraz zawodowy. Profesjonalne zdjęcia do CV - Bezpłatne udostępnienie Kreatora Zdjęć do CV w celu podwyższenia konkurencyjności kandydata na rynku pracy“. Uzyskała ona patronat Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz jest dedykowana wszystkim osobom poszukującym lub wchodzącym na rynek pracy - a zatem także starszym uczniom.
Akcja ma na celu umożliwienie samodzielnego wykonania profesjonalnego zdjęcia do CV lub profilu na portalu zawodowym (np. LinkedIn) przy pomocy własnego smartfona.
Edytor zdjęć do LinkedIn po wgraniu zrobionego zdjęcia sam automatycznie kadruje twarz, wybiela tło i daje możliwość wgrania dowolnego tła, które oddaje charakter kandydata, odpowiada branży w której pracuje, czyniąc CV lub profil na portalu zawodowym bardziej atrakcyjnym i profesjonalnym.
Akcja potrwa do 30 września 2021, więc mamy nadzieję, że wielu uczniom uda się z niej skorzystać.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie informuje, iż w związku z kontynuacją współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii /WCO/ w zakresie profilaktyki nowotworów skóry przekazuje informacje na temat programu „ABCDE samokontroli znamion - ogólnopolski program profilaktyki nowotworów”. Celem głównym programu jest wzrost wiedzy na temat zapobiegania nowotworom skóry i metod samobadania znamion.
Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego o nauce samobadania znamion skierowany do uczniów – Kampania „ Znamię! Znam je?”
https://www.youtube.com/watch?v=H-RQqWIOXcI
Więcej informacji znajdą Państwo:
na Facebooku „ Znamię! Znam je?” https://www.facebook.com/znamieznamje?fref=ts
na stronie internetowej : www.akademiaczerniaka.pl
Zapraszamy na stronę Students.pl gdzie znajdziecie następujące informacje:
Ścieżki kariery: omówienie kierunków studiów, głównie pod kątem odpowiedzi na pytanie czym można się zajmować po ukończeniu danego kierunku. Do końca bieżącego roku opublikujemy artykuły na temat 30 najbardziej popularnych kierunków wśród maturzystów, więc warto odwiedzać nas na bieżąco.
Arkusze maturalne: arkusze maturalne w jednym miejscu i zaprezentowane w uporządkowany sposób.
Matura 2022: na tej stronie publikujemy najświeższe informacje dotyczące matury w roku 2022.
Linki prowadzą odpowiednio do podstron:
https://students.pl/artykuly/kategoria/sciezki-kariery/
https://students.pl/matura/arkusze/
ZACHĘCAMY DO WSPÓŁPRACY!!!
Tym razem w rolę bohaterek "Moralności pani Dulskiej" wcieliły się polonistka i germanistka. Wszystko to we współpracy z biblioteką szkolną. Widzami i słuchaczami byli uczniowie klasy IA i IIIA. Utwór Zapolskiej piętnuje obłudę, warto go znać i walczyć z obłudą na co dzień.
4 września 2021 "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej
Grupa V semestru LO dla Dorosłych wraz z polonistką po zapoznaniu się z treścią całości dramatu "wzięła na warsztat" scenę dziewiątą dramatu - rozmowę Dulskiej z Lokatorką. Przesłanie dramatu wciąż żywe.... A twórczość Zapolskiej warto poznać!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY SŁUCHACZY II LICEUM DLA DOROSŁYCH SEMESTR V NA ZAJĘCIA
II Wojna Światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945). Jej działania objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego wschodu i wszystkie oceany.
1 września 1939 III Rzesza w porozumieniu ze ZSRR dokonała zbrojnej agresji na Polskę na całej długości granicy międzypaństwowej. Symbolicznymi miejscami rozpoczęcia wojny były: nalot na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena, ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein” i Obrona Mostów Tczewskich.
17 września 1939 roku bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę również Armia Czerwona. Atak ten złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932 roku, który miał obowiązywać do 1945 roku, jednak nie wywołał ze strony rządu polskiego wypowiedzenia wojny. Związek Radziecki w nocie przedstawionej w nocy 17 września 1939 – już w chwili rozpoczęcia agresji – ambasadorowi RP w Moskwie, Wacławowi Grzybowskiemu, stwierdził jednostronnie zaprzestanie istnienia państwa polskiego.
Na wieść o agresji ZSRR, wobec natarcia Armii Czerwonej, rząd polski ewakuował się w nocy 17 września na terytorium sojuszniczej Rumunii. 30 września 1939r. prezydent Ignacy Mościcki, korzystając z prerogatyw konstytucji o możliwości wyznaczenia następcy w czasie wojny, wydał dekret o przekazaniu władzy Władysławowi Raczkiewiczowi, co zapoczątkowało działalność Rządu RP na uchodźstwie.
Mieszkańcy okupowanych części państwa polskiego poddani zostali represjom przez okupantów. Jeszcze we wrześniu 1939 rozpoczęły działalność podporządkowane Rządowi RP na uchodźstwie struktury państwa podziemnego. Ciągłość państwowa Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej wbrew deklaracjom agresorów i okupantów została zachowana. W okupowanym kraju odtworzono konspiracyjną administrację i podziemne Wojsko Polskie.
II wojna światowa miała tragiczne skutki dla obywateli państw biorących udział w wojnie. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 33 miliony ludzi.
Wojna (zarówno bezpośrednie działania wojenne, jak naloty dywanowe czy zaplanowane akcje pacyfikacyjne ze strony Niemców) doprowadziła do wielkich zniszczeń w miastach – wśród najciężej dotkniętych aglomeracji znajdowały się Warszawa (85% zniszczonej zabudowy lewobrzeżnej części miasta), Leningrad, Stalingrad, Cherourg, Caen, Hamburg, Manila, Tokio czy Berlin.
Konflikt przyczynił się do powstania nowej broni masowego rażenia – broni jądrowej. Użyli jej Amerykanie przeciwko ludności Hiroszimy i Nagasaki, wskutek czego bezpośrednio zginęło co najmniej 150 tysięcy osób, kilkadziesiąt tysięcy zostało ciężko rannych (znaczna ich część wkrótce potem zmarła), a dalsze zgony nastąpiły wskutek promieniowania.
Niektóre walczące strony dopuściły się licznych zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości. Szczególnie dobrze udokumentowana jest zbrodnicza działalność Niemców zakładających obozy koncentracyjne, będące narzędziem ludobójstwa podbitych narodów.
Po konferencji w Jałcie w lutym 1945 roku nastąpił polityczny podział Europy na blok zachodni i blok wschodni (początek zimnej wojny). Na zebraniu Wielkiej Trójki potwierdzającym spotkanie w Teheranie ustalono, że terytoria, zdobyte przez Armię Czerwoną znajdą się w strefie wpływów Związku Radzieckiego, a te wyzwolone przez aliantów zachodnich – w strefie wpływów państw zachodnich.
W ten sposób Polska i pozostałe kraje Europy środkowo-wschodniej stały się zależne od Związku Radzieckiego, natomiast Grecja, Włochy, Francja i Benelux, a po kilku latach także cała Austria – w bloku zachodnim.
II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, z wejściem w życie 8 maja 1945, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie.
1 września usłyszymy pierwszy dzwonek rozpoczynający rok szkolny 2021/2022.
W nowym roku szkolnym w Zespole Szkół nr 2 będzie uczyło się 11 klas. Z roku, na rok nasza szkoła cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Pragniemy podziękować uczniom i rodzicom za to, że wybrali kształcenie w naszej szkole.
W dobie pandemii musieliśmy również przygotować się na pracę w reżimie sanitarnym. Dyrekcja szkoły dołożyła wszelkich starań, aby pracę w nowym roku szkolnym dostosować do nowych warunków, zgodnie z zaleceniami MEN, Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu.
Wszystkie informacje dotyczące bezpiecznych zachowań uczniów w szkole, przekażą uczniom wychowawcy na spotkaniach 1 września.
Jesteśmy gotowi do pracy z Państwa dziećmi, dołożymy wszelkich starań, aby rok szkolny 2021/2022 przebiegł spokojnie, zdrowo i spełnił Wasze oczekiwania.
Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022:
Spotkanie tylko z wychowawcami klas według następującego harmonogramu:
kl. I a - godz. 08:00 s.10
kl. I b - godz. 09:30 s. 13
kl. I c - godz. 09:30 s. 14
kl. I d - godz. 09:30 s. 6
kl. II a - godz. 09:30 s. 10
kl. II b - godz. 09:30 s. 18
kl. II c - godz. 08:00 s. 14
kl. III a - godz. 08:00 s. 6
kl. III b - godz. 08:00 s. 18
kl. III dg - godz. 08:00 s. 13
kl. III eg - godz. 08:00 s. 20
Listy uczniów klas pierwszych, przydzielonych do poszczególnych klas znajdują się na stronie internetowej szkoły w zakładce REKRUTACJA-WYNIKI REKRUTACJI
https://zs2miedzychod.edupage.org/a/rekrutacja-1...
Obowiązuje strój galowy, maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu.
DO MIŁEGO ZOBACZENIA
WNIOSKI NA STYPENDIUM SZKOLNE NALEŻY SKŁADAĆ W TERMINIE: od 1 września do 15 września
Pomoc materialna – stypendia szkolne i zasiłki szkolne, przysługuje uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Międzychód, uczęszczającym do:
1. szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych (...) - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
2. publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
3. szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Pomoc materialna przysługuje uczniom (słuchaczom i wychowankom), jeżeli uczęszczają do szkoły
(kolegium lub ośrodka). Skreślenie z listy uczniów powoduje utratę świadczenia.
Szkołami, do których uczęszczanie daje prawo ubiegania się o świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, są:
- szkoła podstawowa oraz szkoły ponadpodstawowe bez względu na typ, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie oświaty. Mogą to być szkoły każdego rodzaju, zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych, dzienne, wieczorowe i zaoczne.
Świadczenia przysługują też uczniom dwuletniego studium, są to bowiem szkoły umożliwiające uzyskanie dyplomu potwierdzającego nabycie kwalifikacji zawodowych.
Świadczenia nie przysługują natomiast dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne, ani dzieciom odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, czyli w tzw. zerówkach – nie są bowiem uczniami szkół.
Ponadto stypendia szkolne nie obejmują też studentów szkół wyższych i licencjackich.
Zmiana miejsca zamieszkania poza teren gminy Międzychód, powoduje cofnięcie prawa do świadczenia (stypendium, zasiłku), jednakże można się o nie ubiegać w gminie właściwej dla nowego miejsca zamieszkania.
STYPENDIUM SZKOLNE może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 528 zł netto ( art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004 r. ).
ZASIŁEK SZKOLNY może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
Zasiłek szkolny może być przyznany jeden raz w stosunku do jednego zdarzenia losowego.
O zasiłek należy ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie zasiłku..
Wniosek o przyznanie stypendium lub zasiłku szkolnego może złożyć:
1) rodzic lub prawny opiekun ucznia,
2) pełnoletni uczeń,
3) dyrektor szkoły lub kolegium.
Decyzja dotycząca stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego jest wydawana na podstawie dokumentacji:
1. wniosku, na którym określona jest data wpływu wniosku do szkoły / urzędu
2. w przypadku szkół ponadpodstawowych zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, że jest uczniem
3. oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia,
4. zaświadczenia o wysokości dochodów netto (członków rodziny) z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu ( w tym miesiącu) z miesiąca, w którym wniosek został złożony tj. :
a. zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto,
b. zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku),
c. oświadczenia o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu osób nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy,
d. zaświadczenie lub oświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy lub energetyczny).
Do dochodu nie wliczamy zasiłków celowych (jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, obiadów wypłacanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej, świadczenia 500+)
e. zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych,
f. wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenia komornika o nieściągalności alimentów lub decyzja z OPS – zaliczka alimentacyjna,
g. odcinek renty lub emerytury
h. oświadczenie rodziców o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych.
Wniosek o stypendium szkolne lub zasiłek szkolny należy złożyć w szkole, do której uczęszcza uczeń lub dla uczniów szkół ponadpodstawowych w Zespole Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty w Międzychodzie.
Powered by aSc EduPage