• Historia szkoły


        •  

          Początku Szkoły Zawodowej dla Pracujących należy szukać w okresie międzywojennym. Międzychód posiadał Dokształcającą Szkołę Zawodową, która mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej Nr 1. Kierownik tej szkoły był również dyrektorem Szkoły Zawodowej. Nauczyciele rekrutowali się z grona pracowników szkół podstawowych. Nauka odbywała się 3 lub 4 razy w tygodniu. Po latach okupacji zorganizowaniem szkoły zawodowej zajął się Walenty Rataj, kierownik Szkoły Podstawowej Nr 1. Szkoła zawodowa mieściła się
          w budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 do roku 1948. Przyczyną jej likwidacji była niska liczba uczniów.

          . . .

          Od września 1951 roku uruchomiono w Międzychodzie nowy typ szkoły zawodowej pod nazwą Zasadnicza Szkoła Metalowa. Jej dyrektorem został Walenty Rataj. Nauka trwała dwa lata. Nauka teoretyczna odbywała się w gmachu Szkoły Podstawowej Nr 1, a praktyczną naukę zawodu zdobywali uczniowie w warsztatach szkolnych, które mieściły się w baraku przy ulicy Bolesława Chrobrego. Od 1952 roku szkoła metalowa otrzymała dwa baraki (własność Liceum Ogólnokształcącego), które postawiono przy Placu Rolnym. Nauka odbywała się trzy dni w tygodniu w warsztatach i trzy dni w szkole. Dyrektorem szkoły był Jan Buszkiewicz. Grono nauczycielskie składało się z dwóch stałych nauczycieli – Aleksandra Górskiego i Edmunda Stefaniaka. Kierownikiem warsztatu był Tadeusz Szymczak, a nauczycielami zawodu Klemens Białkowski, Robert Kinecki, Franciszek Kolanoś i Józef Kowalski. W 1956 r. szkoła została zlikwidowana.

          . . .

          Po trzyletniej przerwie zawodowe wykształcenie od 1959 roku młodzież mogła zdobywać w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Szamotułach, która utworzyła w Międzychodzie filię. Opiekunem filii został Jan Furmanek. Szkoła liczyła dwa oddziały. Od 1 września 1962 roku szkoła przeszła pod kierownictwo Technikum Ekonomicznego w Międzychodzie. Jej opiekunem został Edmund Nawrocik – kierownik Szkoły Podstawowej Nr 1. Nauka odbywała się tylko po południu, a nauczycielami były osoby dochodzące. Z roku na rok wzrastała liczba oddziałów. Od 1 stycznia 1964 roku szkoła przestała być filią, a stała się samodzielną placówką, której dyrektorem został Edmund Nawrocik. Grono nauczycielskie liczyło pięciu nauczycieli stałych i dwunastu dochodzących. Nauka odbywała się pięć razy w tygodniu, po południu.

          . . .

          Od 1964 roku w szkole rozpoczęła swoją działalność orkiestra dęta pod kierunkiem Józefa Kinala i jego ojca.
          W roku szkolnym 1964/1965 szkołę ukończyło 297 uczniów. W następnych latach przybywało uczniów
          i oddziałów oraz kierunków kształcenia. Pojawiły się jednak trudności lokalowe. Szkoła mieściła się już w trzech budynkach: Szkoły Podstawowej Nr 1 i 2 oraz szkoły zakładowej przy ZPOW. Pojawiła się konieczność budowy budynku szkolnego szkoły zawodowej. Z inicjatywy Edmunda Nawrocika 15 października 1965 roku na konferencji z wicekuratorem mgr Antonim Basińskim podjęto uchwałę o konieczności budowy Szkoły Zawodowej w Międzychodzie w ramach czynu społecznego w wysokości 40 procent całkowitych kosztów budowy. Rok szkolny 1966/1967 to bardzo trudna sytuacja lokalowa szkoły. Ta sama sytuacja trwa do 1968 roku. Zapada jednak decyzja o lokalizacji budynku nowej szkoły. Zakończenie roku szkolnego 1968/1969 po raz ostatni odbywa się na Stadionie Miejskim.

          . . .

          Od 7 lipca 1969 roku patronem szkoły zostaje Marcin Kasprzak. W 1969 roku rozpoczynają się prace budowlane. Wraz z nauką w różnych punktach odbywają się prace społeczne klas budowlanych przy budowie szkoły. W czerwcu 1970 roku zakończenie odbywa się w Domu Harcerza. Rok szkolny 1970/1971 rozpoczyna się na boisku Szkoły Podstawowej Nr 1. Nie zakończono pracy przy budowie budynku Szkoły Zawodowej. Jesienią 1970 roku rozpoczynają się prace wykończeniowe, w których czynny udział bierze młodzież szkolna. Zakupiono też wyposażenie szkoły. Rok szkolny 1971/1972 rozpoczyna się już w nowym budynku. Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 7 listopada 1971 roku – w niedzielę. W szkole rozpoczęło naukę 580 uczniów w 23 oddziałach o różnych specjalnościach. Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Marcina Kasprzaka funkcjonowała pod tą nazwą do 1988 roku.

          . . .

          Od 1989 roku szkoła istniała pod nazwą Zasadnicza Szkoła Zawodowa, ale akt założycielski Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Międzychodzie szkoła otrzymała w 1996 roku. W następnych latach w szkole funkcjonowały również inne typy szkół: od 1 września 1998 – Liceum Zawodowe w Międzychodzie, filia Centrum Kształcenia Ustawicznego w Międzychodzie. 1 września 1998 roku szkoła otrzymała nazwę Zespół Szkół Zawodowych w Międzychodzie. 1 września 2002 roku Zespół Szkół Zawodowych przekształcił się w Zespół Szkół Nr 2 w Międzychodzie. W zespole działają następujące typy szkół: Technikum Nr 2Zasadnicza Szkoła Zawodowa i II Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych. 27 stycznia 2017 roku Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2 przekształca się w Branżową Szkołę I Stopnia Nr 2 w Międzychodzie. Do 1989 roku po odejściu dyrektora Edmunda Nawrocika dyrektorem szkoły jest Franciszek Kolanoś. W latach 1980-81 – Stefan Nawrot, od 1981- Zygfryd Pawlak, od 1995 roku do 2017 Mirosława Borkowicz, a od 2018 do 2022 roku funkcję dyrektora pełniła Ewa Kulas-Doroba. W 2022 r. p.o. dyrektorem została Mariola Marchewka. W 2023 r.  dyrektorem została Mariola Marchewka a wicedyrektorem Ewa Kulas - Doroba.

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Nr 2 w Międzychodzie
      • 95 748 27 23 tel. kom. 517 014 117
      • Zespół Szkół Nr 2 w Międzychodzie, ul. Bolesława Chrobrego 13, 64-400 Międzychód Poland
    • Logowanie